,

Totemi Dhe Tabuja

Disponueshmëria:

Ka stok


8.80 

Ka stok

Krahasoni

“Një ditë vëllezërit e dëbuar u bashkuan,vranë dhe hëngrën të atin, gjë që i dha fund ekzistencës së hordhisë atërore”. Kështu e përmbledh Frojdi “Mitin e madh shkencor”, me anën e të cilit ai kërkon të shpjegojë lindjen e njerëzimit. Duke u mbështetur mbi një material të pasur antropologjik, gjuhësor e klinik Frojdi këtu synon ta interpretojë psikologjinë kolektive nëpërmjet psikoanalizës, duke e bërë atë kësisoj teorinë universale të njerëzimit. Në veprën “Totemi dhe Tabuja” parashtrohen parimet themelore të psikoanalizës në përgjithësi.          -Viti I botimit: 2004      -Faqe:218   – Autori:Sigmund Freud

SKU: PM_Z1613XNC Kategori: , Etiketa: , ,

Bazuar në 0 komente

0.0 Në përgjithësi
0
0
0
0
0

Bëhu i pari që komenton “Totemi Dhe Tabuja”

Nuk ka ende komente.