,

Genghis Khan Dhe Krijimi I Botes Moderne

Disponueshmëria:

Ka stok


13.00 

Ka stok

Krahasoni

Ushtria mongole e udhëhequr nga Genghis Khan nënshtroi më shumë toka dhe njerëz në njëzetepesë vite, sesa romakët në katërqind vite. Në pothuajse çdo shtet që mongolët pushtonin, ata sillnin një rritje të paprecedentë të komunikimit kulturor, zgjeronin tregtinë, dhe lulëzonin qytetërimin. Shumë herë më progresiv se udhëheqësit e tjerë europianë apo aziatikë, Genghis Khan hoqi torturën, mundësoi liri fetare universale dhe shkatërroi sistemet feudale të privilegjeve aristokratike. Që nga ngjitja e tij përmes kulturës fisnore, e deri te lulëzimi i qytetërimit që solli perandoria mongole, kjo vepër e shkëlqyer revizionizmi historik, nuk është asgjë më pak se historia epike se si u krijua bota moderne. “Kam shumë pak kohë në punën time të re. Por nga ata pak libra që kam lexuar, i preferuari im është “Genghis Khan dhe krijimi i botës moderne” nga Jack Weatherford.           -Viti I botimit: 2019      -Faqe:   – Autori:Jack Weatherford

SKU: PM_7SH826X5 Kategori: , Etiketa: , ,

Bazuar në 0 komente

0.0 Në përgjithësi
0
0
0
0
0

Bëhu i pari që komenton “Genghis Khan Dhe Krijimi I Botes Moderne”

Nuk ka ende komente.